Zdieľanie
 Doprava
GLSSlovenská pošta
 Hodnotenie
5/5

VEĽKONOČNÉ VAJÍČKA TROCHU INAK

 • 72 čítaní / zobrazení

Veľkonočné vajíčka ako ich poznáme maľované, vŕtané, batikované, ale aj netradične zdobené. Ja vám ponúkam „RECEPT“ na veľkonočné vajíčka Transfer technikou.

Veľká noc je najstarším, najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Pre mnohých obľúbený sviatok, symbol jari. Vyrastá tráva, kvitnú lúky, na stromoch pučia listy. Milujem štebot vtákov a bzučanie po zime omámených včiel :)


Kde sú tie časy, keď sa na trhoviskách dali kúpiť veľkonočné výrobky zo všetkých slovenských regiónov? Kde sú tie babičky, ktoré pred Veľkou nocou nosili do miest na trhoviská kufre plné síce len po amatérsky, no so srdcom zdobených kraslíc, ktoré kedysi aj v meste dokázali s blížiacimi sa sviatkami vyčariť peknú atmosféru? Nahradili ich supermarkety, ponukou kindervajec a figúrok z kakaovej hmoty...

 

Veľkonočné vajíčka ako ich poznáme maľované, vrtané, batikované, ale aj netradične zdobené. Ja vám ponúkam „RECEPT“ na veľkonočné vajíčka Transfer technikou.

Budeme potrebovať:

 • polystyrénové vajíčka

 • špajdle

 • akrylové farby

 • PAM lak alebo Hobby lak - matný

 • lepidlo na servítkovú techniku (decoupage)

 • motívy vytlačené na laserovej tlačiarni

 • mäkkú handričku

 • nožnice

 • štetec

 • prírodný biely špagát

   

  Ako na to: 

  Polystyrénové vajíčka najskôr prešmirgľujeme jemným šmirgľom, aby sme zahľadili prípadné nerovnosti a spoje polystyrénu.

Napichneme na špajdlu, aby sa ľahšie s nimi manipulovalo. Namaľujeme akrylovouneriedenou farbou. Ja som použila bielu a smotanovú farbu, ale základ môže byť akejkoľvek farby.

 


Po uschnutí farby, vajíčka znovu prebrúsime jemným šmirgľomNalakujeme Pam lakomalebo Hobby lakom, ja používam matný.

 Po usušení laku aplikujeme motívy transfer technikou. Ja som použila motívy sliepočiek, kohútov a kuriatok, ale akékoľvek motívy s veľkonočnou tématikou sú vhodné.
 


Vytlačíme si motívy na laserovej tlačiarni. Ak sa na motívoch nachádzajú texty, nápisy, musíme motív vytlačiť zrkadlovo. Presný popis ako vytlačiť text zrkadlovo v našom článku NÁVOD NA VYTLAČENIE TEXTU ZRKADLOVO.
 


Motívy si vystrihneme a lepíme na vajíčka lepidlom na servítkovú techniku (decoupage lepidlom). Presný návod aj s videom na transfer techniku v našom článku NÁVOD NA TRANSFER.
 

Lepidlo necháme dôkladne zaschnúť, najlepšie do druhého dňa, ja používam urýchľovač schnutia, kadernícku sušiacu helmu na vlasy, ale dobrý je aj fén.

Po usušení lepidla vlhčíme papier a postupne odstraňujeme až po motív. Celý návod aj s videom na transfer techniku v našom článku Transfer technika.

 

 

Po odstránení papiera z vajíčka poprskáme sivou akrylovou farbou, na vytvorenie efektu prepeličích vajíčok. Zubnú kefku namáčame do vodou zriedenej farby a pomocou prsta aplikujeme na vajíčka. 

Vajíčka nalakujeme matným PAM lakom alebo Hobby lakom.

Vajíčka dozdobíme bielym prírodným špagátom, týmto zamaskujeme dierky po špaldlách vo vajíčku. Lepíme tavnou pištolou. Do dierky vytlačíme trochu lepidla, priložíme špagát, vytvarujeme do mašličky a prichytíme špendlíkom

 Vajíčka sú veľmi ľahučké, nerozbitné, vhodné ako Veľkonočná dekorácia alebo pre polievačov