Zdieľanie
 Doprava
GLSSlovenská pošta
 Hodnotenie
5/5

VIETE ČO JE SERVÍTKOVÁ TECHNIKA - DECOUPAGE A AKÝ JE JEJ PÔVOD? /VIDEO

  • Autor: Ľuba Balková Cmarková   |   119 čítaní / zobrazení

DECOUPAGE SLOVO POCHÁDZA Z FRANCÚZSKEHO SLOVESA "DÉCOUPER" - REZ


 

Predpokladá sa, že technika decoupage (servítková technika) pochádza z východnej Sibíri. Kočovné kmene mali vyzdobené týmto spôsobom hroby svojich predkov. Odtiaľ technika bola prinesená do Číny, kde až do dvanásteho storočia bol populárny tento spôsob zdobenia lámp, okien, boxov a iných predmetov.
 

V sedemnástom storočí a to vďaka obchodovaniu na Ďalekom východe sa decoupage technika (servítková technika) dostala prvý krát do Talianska a v osemnástom storočí do ďalších európskych krajín. Benátsky stolári používali produkciu decoupage nábytku tým, že vytvorili lacnejšiu alternatívu vtedy módneho lakovaného nábytku čínskeho umenia, ktorý bol nazývaný lacca contrafatta.


Decoupage (servítková technika) sa čoskoro stala jednou z typických ženských hobby, veľmi populárna na dvore Ľudovíta XV. Zdobili nielen nábytok, ale stále viac aj menšie predmety.
 

Niektorých tvorcov decoupage technikou začali pomaly uznávať ako umelcov. Tak to bolo s Mary Delany, ktorý sa stala miláčikom súdu Queen Charlotte. Neskôr s pomocou decoupage vytvorila diela Pabla Picassa a Henriho Matissa.
 

Predmety ozdobené servítkami môžu spríjemniť náš domov, záhradu, balkón alebo terasu. Táto technika je jednoduchá a zároveň pôsobivá. Motívy vystrihnuté a nalepené zo servítok vyzerajú ako ručne maľované.
 

Decoupage – servítková technika je kreatívna technika, ktorú je možné aplikovať na akýkoľvek povrch (drevo, papier, kov, sklo, textil, plast, keramika, omietka, polystyrén, obklady, atď). Je to jeden z najobľúbenejších koníčkov kreatívneho priemyslu a v dnešnej dobe je veľmi populárna aj u nás. Venuje sa jej veľa handmade tvorcov.
 SERVÍTKOVÁ TECHNIKA SA DÁ ROBIŤ RÔZNYMI SPÔSOBMI, ZÁLEŽÍ OD TVARU A VEĽKOSTI PODKLADU, NA KTORÝ APLIKUJEME SERVÍTKOVÚ TECHNIKU.
 

Ak je povrch podkladu rovný, bez záhybov, použijeme spôsob, prilepenie motívu žehličkou, ktorý je vhodný len na drevený podklad.
 

Podklad natrieme akrylovou farbou, ktorá nesmie byť pod servítkovú techniku tmavá, použijeme bielu farbu alebo krémovú, maslovú... tmavšia by prenikala cez servítku. Celý povrch natrieme decoupage lepidlom, v hrubšej vrstve. Ak použijeme na prilepenie motívu žehličku, lepidlo by nemalo byť usušené úplne, ale trošku lepkavé. 
 

Môžeme pristúpiť k ďalšiemu kroku a to je prilepenie servítky. Motív zo servítky, ktorý chceme použiť nevystrihujeme, aby servítka vyzerala na podklade prirodzene a splynula s pozadím spravíme to tak, že štetec namáčame do vody a okolo motívu servítku navlhčíme.
 

Okolo celého motívu po navlhčení obtrhávame servítku. Oddelíme vrchnú časť servítky od spodných dvoch vrstiev. Cez papier na pečenie prižehlíme celý motív servítky. Natrieme decoupage lepidlom necháme dôkladne zaschnúť.
 

Po zaschnutí lepidla nasleduje ďalší, veľmi dôležitý krok prešmirgľovanie prilepeného motívu- servítky veľmi jemným šmirgľom. Ak by sme použili hrubší šmirgeľ, časti servítky by sme mohli vytrhať.
 

Prstami prechádzame po povrchu, šmirgľujeme až kým povrch nie je dokonale hladký. Týmto dosiahneme, že povrch nie je hrboľatý, prípadné vyčnievajúce časti servítky sa vyhladia a motív. Ak tento postup dodržíte, dosiahnete dokonalý hladký povrch, na nerozoznanie od namaľovaného obrázku.


 

Nalakujeme lakom na drevo, matným alebo lesklým, podľa toho, aký konečný efekt chceme dosiahnuť. Ak je povrch stále nerovný, môžeme povrch znovu prešmirgľovať veľmi jemným šmirgľom a naniesť konečnú finálnu vrstvu laku.
 

Chcete sa naučiť servítkovú techniku? S našim podrobným video návodom to zvládne každý...


 

 
V prípade nerovného povrchu, záhybov, je vhodnejšie použiť lepenie motívu – servítky pomocou štetca. Postupujeme rovnako, s tým rozdielom, že servítku priložíme na podklad a štetcom namočeným do decoupage lepidla postupne prilepujeme a pritláčaním štetca vyhladzujeme servítku. Postupujeme od stredu motívu smerom von.
 

Aj niektoré  naše výrobky zdobíme servítkovou technikou. Inšpirujte sa našimi výrobkami:

srdiečká ku dňu matiektabuľkytácky, podnosyšperkovnice, krabičkydózy...

Článok nájdete aj na našom webe: http://www.kreativne-dekoracie.sk/viete-co-je-servitkova-technika-decoupage-a-aky-je-jej-povod/