Zdieľanie
 Doprava
GLSSlovenská pošta


Žijeme svoj život naplno a plníme si svoje sny, každý deň... Našou vášňou sú ručné práce, viac ako 5 rokov sa venujeme tvorbe a pomáhame začiatočníkom objaviť v sebe kreativitu. Tým čo sa chcú naučiť rôzne techniky tvorby, prevažne v zdobení-dekorovaní drevených výrobkov. Píšeme články, natáčame videá, prostredníctvom ktorých pomáhame ľuďom vypestovať v sebe tvorcov a vydať sa za svojimi snami.
 

Sme šťastné a spokojné. Milujeme svoju prácu, ktorá nám dáva slobodu a možnosť realizovať sa. 


"Mám rada tie dni, keď sa zahĺbim do svojich myšlienok a vymýšľam, tvorím. Keď môj pracovný stôl zaplnia všakovaké dosky, doštičky, krabičky, srdiečka a ja kombinujem, rozmýšľam ako a čo z toho vytvorím. Teším sa z každej mojej novinky, hotového výrobku.

 

Ešte pred pár rokmi bolo všetko inak...
 

Už za mojich tínedžerských čias som stále niečo chcela, myslím tým tvoriť. Mamina štrikovala, štrikovala som aj ja, mamina háčkovala, háčkovala som aj ja, mamina šila, šila som aj ja a mamina ma k tomu viedla a vždy bola veľmi trpezlivá. Bola som taký domased a vždy keď som mala čas, tak som väčšinou štrikovala...
 

Po skončení strednej školy sme sa s rodičmi presťahovali z mesta na dedinu do rodnej obce mojej maminy. Tu som stretla ja svojho manžela a prišli deti. U mňa sa osvedčilo porekadlo: „Čo sa za mladi naučíš na starosť akoby si našiel.“ Tak som šila a šila a štrikovala v každej voľnej chvíli pre naše deti. Od tričiek, sukní, šiat, nohavíc, svetrov... Skoro všetko, čo som obliekla deťom bolo z mojej "návrhárskej dielne".
 

To bolo počas materskej dovolenky, obdobie asi šiestich rokov.
 

Keď deti povyrástli, bolo menej času kvôli zamestnaniu. Vlna a látky boli drahšie ako sveter alebo šaty v obchode....
 

Počas mojej pracovnej „kariéry“ som vystriedala niekoľko zamestnaní, no v každom zamestnaní to bolo nestále, podniky zanikli alebo to nebolo to pravé orechové pre mňa.
 

Po mojom neúspešnom podnikaní a následne zamestnaní, v ktorom som zotrvala pol roka bez mzdy, z dôvodu krachujúceho podniku, som zostala bez práce a bez financií na úrade práce...
 

Rozhodla som sa, že musím svoj život zmeniť. Vždy som vedela, že by som chcela robiť niečo, čo by ma bavilo a tak som sa rozhodla, že sa pustím do ručných prác. Šitie to nemohlo byť, lebo šijací stroj už doslúžil a na nový nebolo...
 

Začala som sa inšpirovať na internete. Hodiny som strávila pozeraním videí, skúšaním. Videla som stovky videí. V tom období mi učarovala servítková technika a intenzívne som sa jej začala venovať. Začiatky boli veľmi ťažké, lebo na internete nebolo možné nájsť videá v slovenskom jazyku, ktoré by dopodrobna opisovali postup techniky. No vytrvala som, skúšala podľa seba, po čase som sa veľmi zdokonalila. Moje prvotiny som darovala rodine, priateľom ako darčeky. Mali veľký úspech a to ma povzbudilo v ďalšom tvorení.


​Tu prichádza na rad moja spoluautorka v tvorení, moja dcéra Deniska.  Bola po skončení školy, bez práce. Je veľmi technický typ. Nebojí sa brúsky, píly, ani žiadných strojov, ktoré ovládajú väčšinou muži. Začala vyrábať drevené krabičky, šperkovnice a podnosy z dubového dreva... 
Stali sa z nás šperkárky...

Predstavte si, že si v kľude sadnete, zavriete oči a niečo si predstavíte. Môže to byť čokoľvek... Dostanete obrovskú potrebu to zhmotniť...

Učarovala nám práca s drevom, jeho vôňa, Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál. Drevený šperk sa stal rodinným koníčkom. S dcérou sme skvelý tím, dokonalo dopĺňajúci sa pár v našej tvorbe. Každý jeden kúsok prejde našimi rukami od základov, až po konečný vzhľad šperku, ktorý poctivo ručne opracujeme do detailov.


Keďže celá naša tvorba počas piatich rokov od kedy sa venujeme ručným prácam bola z dreva, neostalo bez toho, aby sme z tohto krásneho materiálu nevyskúšali vytvoriť aj iné kúsky. A boli to šperky, ktoré nás úchvátili. Skúšali sme rôzne materiály, najskôr to bolo dubové drevo. Dubové drevo je tvrdé a tým aj ťažké. Dnes už používame na výrobu šperkov smrekové drevo. Šperky sú na nosenie veľmi príjemné a ľahké a čom svedčia aj referencie zákazníčiek.


Konečnú úpravu šperkov robíme rôznymi technikami, moríme prírodnými moridlami, ktoré nechávajú šperkom vyniknúť kresbu a štruktúru dreva. Niektorým šperkom nechávame svoju jednoduchú podobu, iné zdobíme, ručne maľujeme motívy alebo používame rôzne techniky. Motívy na našich šperkoch sú niekedy jednoduché, niekedy výrazné až extravagantné a v poslednej dobe veľmi obľúbené folklórne motívy.Naše šperky sa postupne dostávajú do povedomia verejnosti a tým aj potreba vytvoriť značku našich šperkov. Po dlhých úvahách so spoluautorkou šperkov sme vymysleli názov našej značky DaLae Drevené šperky. Možno tento názov má niečo spoločné s našimi menami a možno ani nie... lebo keď sme ho vymysleli, vôbec sme si neuvedomili, že v názve sú iniciály našich mien... L&D

 

DaLea sú originálne autorské šperky, ktoré majú svojim spracovaním
pre vnímavého človeka skutočný príbeh.


 

Vyliečili sme sa kreativitou!
 

Je to už piaty rok, čo sa spolu s dcérou venujeme tomuto remeslu, snažíme sa vymýšľať novinky, zdokonaľujeme sa v technikách a používame stále nové. Tvorenie je dnes našim milovaným zamestnaním. Máme internetový obchod, spokojné zákazníčkypíšeme články. 

Našu tvorbu nájdete na FB stránkach Kreatívne Dekorácie L&D a DaLea Drevené šperky


 

Ohliadnuc pár rokov do zadu nastal čas, aby som svoje skúsenosti odovzdávala ďalej.
 

Za obdobie piatich rokov som sa naučila toho veľmi veľa, ovládam veľa techník, niektoré sú moje, ktoré som si postupne vytvorila skúšaním a poznám niektoré „finty“, ktoré nenájdete nikde na internete, len v mojich kurzoch.

Natáčam videá s podrobným popisom výroby, kde krok za krokom popisujem postupy. Liečim ľudí kreativitou, ako som sa vyliečila aj ja. Svoje know-how si nenechávam pre seba. Prečo aj. Verím v silu spolupráce a zdielaní.

 

Stretávam ženy, ktoré sa chcú učiť tvoriť, ale netušia ako na to. Motajú sa v začarovanom kruhu, ako kedysi ja. Práve preto som začala organizovať spolu s majiteľkou obchodu s kreatívnymi potrebami DOOLIN v Leviciach kurzy.


Aj vy tak môžete čerpať z môjho know-how a skúseností.

                                                                                                                          Ľuba